Sokak Sesleri

Reklamlarwww.geceleriyazar.com
Sokak Sesleri

Sokak Sesleri

 

 

Sokak Sesleri Hayat kaybolan bir masalmış, çocukken dinlediğimiz masallar bizlerin hayal dünyasının çalışmasını sağlayan birer illüzyon. Biliyorum, hepiniz bu illüzyonun bu seslerin içerisinde kaybolmak istiyorsunuz. Hayat bir masal ve masal da bir hayatın illüzyonu insanlar yaşadıkları kadar vardır.

Kapatıp kulaklarınızı dışarının masalının sesine kulak verin, insanlar bağırıyorken rüzgar onları yollarını gösteriyor. Sokak sesleri içimizden gelen seslerin birleşimi masalsı hayatın gerçek ile olan birleşimidir.

Her birimiz birer tane de olsa masal dinlemişizdir. Sokağın masalına ses verdiniz mi? Sokağın sesini duyuyor musunuz? Duyduklarınız gördüklerinizin yarısıdır belkide. Masallar öğüt içerir sokaklar öğütlerle dolu bir gezegen. Şimdi susalım ve sokağa ses verelim. Sokak kaybolan yarımız bedenimiz yani biz.

 

Sokak da bir hayat hayatta bir kahraman olmaz, kahramanlar olur. Öyküler yazarız belkide şiirler toplarız. Sokak da sanat var, sokak da masalsı hayatın gerçekleri var. Sokağa ses verin sese ses verin,

Yapraklar hışırdamaya başlarken, bir anda kalabalıklar gözümüzün önünden geçer, araba sesleri, insan sesleri, kuş sesleri, gürültüler çoğalır gider. Birer ikişer sesler yayılmaya başlar.

 

Hiç unutmuyorum, bir gün durdum öyle zamansız amansızca durdum, sesleri insanları dinledim, her dinlediğim ses de bir hikaye biriktirdim. Mesela seyyar satıcıların gür seslerinin aslında ekmeğin sesi olduğunu, koşan bir kadının hasta çocuğuna ilaç götürdüğünü, ter kan içinde bağıra bağıra telefonu ile konuşan babanın aslında çocuklarına ekmek götürdüğünü, öyle sadece duran polisin benim gibi sesleri dinlercesine durup, bu asil görevi bizlerin güvenliği için yaptığını, belediyenin işçisinin haşır huşur çalı süpürgesi ile yerleri süpürmesini hiç dinlediniz mi? İnsanları koşarken bile olsun neden koştuklarını düşünüp dinlediniz mi?

 

Bir sokak sanatçısının yaptığı müziğe eşlik ederken, bir pandomimcinin aslında içimiz de ki çığlıkların susmasına engel olmak için bizlere anlattıklarını düşünüp dinlediniz mi?

 

Sokak da dolaşıp duran sanatçının aslında bizden birisi onun da aşık olabilme, onun da sevebilme, onun da üzülebilme gibi durumlarını dinlediniz mi?

Ben dinledim her dinlediğimde de şu sesleri duydum, insan sokak da insan özgür, insan yaşıyor, insan hala umudu var. İnsanların umutlarını tüketmek sadece bir acının ve üzüntünün sonu, insanların umutlarını ve hayallerini yıkmanın en güzel yolu, masallarla dolu bir hayatta tutmak, insan o zaman hayal dünyasında yaşar.

Sokağın sesini dinleyin, sokak sesler sadece bizim değil geleceğimizin, sokak sesleri umutlarımızın ve çocuklarımızın sesi.

 

Çokça masal dinlemedik mi biraz da sokağa ses versek.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*